W ciągu ostatnich 20 lat bułgarskie wybrzeże przeszło prawdziwą metamorfozę, stając się nie tylko popularnym kierunkiem turystycznym, ale także coraz bezpieczniejszym miejscem do kąpieli. Ale nie wyprzedzajmy faktów, zanurzmy się (ostrożnie!) w morzu informacji. I ciekawostek o bezpieczeństwie na plażach w Słonecznym Brzegu.
- Czy plaże w Słonecznym Brzegu są strzeżone przez ratowników?
- Jak często dochodzi do zatonięć na bułgarskim wybrzeżu?
- Co oznaczają kolory flag na plażach w Bułgarii?
- Na co trzeba uważać kąpiąc się z Morzu Czarnym?
- Co oznacza dla turysty certyfikat Błękitnej Flagi?
Czy w Słonecznym Brzegu jest bezpiecznie na plażach?
Według danych z ostatnich lat, Bułgaria może pochwalić się stosunkowo niskim wskaźnikiem utonięć w porównaniu do innych krajów europejskich. To jak porównanie kąpieli w spokojnej zatoce do surfowania na wzburzonym oceanie! Bułgaria znajduje się w czołówce krajów o najmniejszej liczbie utonięć na 100 000 mieszkańców. To jak wejście na podium w olimpiadzie bezpieczeństwa wodnego! Wynik 0.7 topielca na 100 tysięcy mieszkańców w porównaniu ze średnią europejską (1.1) pokazuje dobitnie, że kąpiele morskie w Bułgarii są bezpieczne.
Ewolucja bezpieczeństwa na bułgarskich plażach: Od „Dzikiego Zachodu” do europejskiego lidera
Ale nie zawsze tak było. Cofnijmy się o 20 lat, do czasów, gdy bułgarskie plaże przypominały trochę Dziki Zachód, tylko zamiast kowbojów mieliśmy nieostrożnych plażowiczów. W tamtych czasach statystyki nie wyglądały tak różowo (a raczej błękitnie) jak dziś. Liczba utonięć była znacznie wyższa, a infrastruktura ratownicza przypominała bardziej scenografię z filmu „Baywatch” niż profesjonalny system bezpieczeństwa.
Wyobraźcie sobie plażę pełną turystów, niektórych może nieco zbyt entuzjastycznie podchodzących do lokalnych trunków (tak, mówimy o rakii – bułgarskiej brandy) i garstkę ratowników próbujących zapanować nad tym chaosem. To był czas, gdy statystyki utonięć przyprawiały o ból głowy nie mniejszy niż kac po wspomnianej rakii.
W odnotował znaczący spadek liczby utonięć od czasu utworzenia Służby Ratownictwa Wodnego w 1964 roku. Przed jej powstaniem rocznie tonęło 400-500 osób, obecnie liczba ta spadła do 80-100. W ciągu ostatnich 60 lat uratowano ponad 150 000 osób przed utonięciem.
Co ciekawe, w tamtych czasach większość utonięć miała miejsce poza strzeżonymi plażami. To trochę jak próba zjedzenia zupy widelcem – niby można, ale po co się męczyć, skoro są bezpieczniejsze opcje? Niestety, wielu turystów oraz miejscowych lekceważyło ostrzeżenia i kąpało się w niebezpiecznych miejscach.
Bezpieczeństwo plażowiczów dziś jest w Bułgarii priorytetem
Aby zredukować ilość utonięć zwiększono liczbę strzeżonych plaż. To jak dodanie dodatkowych oczu do tych wszystkich, które już patrzą na Was z plaży. Ratownicy, wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt, czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów jak superbohaterowie.
Wprowadzono szeroko zakrojone kampanie edukacyjne. Turyści i miejscowi są teraz lepiej poinformowani o potencjalnych zagrożeniach i zasadach bezpiecznej kąpieli. To jak rozdanie wszystkim plażowiczom podręcznika „101 sposobów jak nie zostać rybim przysmakiem”.
Jak duża liczba ratowników pilnuje bezpieczeństwa na plażach w Słonecznym Brzegu?
Dla plaż czarnomorskich o długości linii brzegowej do 200 metrów obowiązkowym jeden punkt medyczny lub zapewniony zespół reanimacyjny na plaży. Jeśli linia brzegowa ma od 201 do 1000 metrów, powinien być jeden punkt plus mobilny zespół reanimacyjny bazujący w nim. Jeśli długość przekracza 2000 metrów, powinny być trzy punkty medyczne i mobilny zespół reanimacyjny bazujący w jednym z punktów. Mogą w nich pracować lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni, którzy przeszli szkolenie z leczenia stanów nagłych.
W praktyce budki ratownicze (oczywiście obsadzone) znajdują się w Słonecznym Brzegu co ok. 200 metrów. Dodatkowym zabezpieczeniem dla zażywających kąpieli jest łódź ratownicza cumująca ok. 100 metrów od brzegu z kilkuosobowym zespołem ratowników na pokładzie.
W jakich godzinach plaże w Słonecznym Brzegu są strzeżone przed ratowników i zespoły medyczne?
Ratownicy pracę rozpoczynają o godzinie 9:00. Ich służba kończy się natomiast o 18:30. Poza tymi godzinami plaże w Słonecznym Brzegu nie są strzeżone i amatorzy porannych kąpieli czy wieczornego pływania na waleta pamiętać muszą o tym, że robią to na własną odpowiedzialność.
Autorytet bułgarskich ratowników: konsekwencje niesubordynacji na plaży
Niewykonywanie poleceń ratownika być może leży w polskiej naturze, szczególnie po paru Kamenicach, ale w Bułgarii nasz poczciwy Janusz pozbawiony parawanu może się mocno zdziwić. Tym, że ratownik nie będzie z nim wchodził w polemikę i słuchał tekstów w stylu:
Co, ja nie mogę? A kto mi zabroni? Zapłaciłem za wczasy i mi się należy. A Ty się wal!
I on – ratownik – czasami wali. Ale nie „się”. Tylko Janusza – chojraka. Całkiem niedawno w mediach społecznościowym nagłośniono sytuację, gdy nasz rodak odmówił wyjścia z wody w sytuacji, wdał się w pyskówkę i delikatnie odepchnął ratownika. A ten bez chwili zastanowienia znokautował naszego kogucika. Zdania były skrajnie podzielone, a dysputa zażarta. Głosy i to całkiem liczne szkalujące ratowników są o tyle dziwne, że cała „akcja” rozgrywała się 150 metrów od miejsca, w którym ratownicy reanimowali wyjętego z wody człowieka. Czy może dziwić reakcja ratownika, który przez jednego Janusza nie mógł biec na pomoc, bo musiał się z nim szarpać?
Proszę pamiętać, ze ratownicy pracują w stresie i w sytuacji gdy coś dzieje się i musi biec na pomoc do sąsiedniego punktu ratowniczego będzie usuwał z wody wszystkich ze swojego sektora. I jeśli trafi na opornego może potraktować go siłowo. Podobnie rzecz ma się w trakcie burzy. Tutaj również nie ma dyskusji – przeciągły gwizdek zmusza do wyjścia z wody. I lepiej nie sprawdzaj, czy „Twój” ratownik jest cierpliwy czy nie. A na pewno nie próbuj go dotykać. Bo możesz za chwilę zaryć nosem w mokrym piachu.
Jak wyglądają plaże w Słonecznym Brzegu?
Plaża w Słonecznym Brzegu ciągnie się przez całe miasto. Od jego granicy z Nesebarem aż do hotelu Helena, czyli granicy ze Sveti Vlas. Ma ok. 8 km długości i w zależności od miejsca 30 – 60 metrów szerokości. Jest piaszczysta, pozbawiona kamieni i czysta. Codziennie sprzątana. Zdecydowanie ładniejsza w części bliżej Nesebaru. Plaża ciągnie się nieprzerwanie, a więc możesz przejść ją całą bez konieczności odbijania w bok czy omijania przeszkód.
Plaża nudystów w Słonecznym Brzegu
Jeden odcinek plaży przeznaczony jest dla tych, którzy kochają naturyzm. Czyli po prostu opalać się bez ubrań. Plaża nudystów w Słonecznym Brzegu jest niewielka, ale też niespecjalnie zatłoczona. Ze względu na to, że jest to odcinek „przechodni”, można przejść się nią również z ubraniu.
Gdzie znajduje się plaża nudystów? Miejsce jest charakterystyczne. Granicę i to naturalną, pomiędzy plażą nudystów a tą tekstylną, wyznacza rzeczka wpadająca do Morza Czarnego. I płynąca przez plażę w Słonecznym Brzegu. Czasami płynie, a czasami widać tylko jej koryto. Rzeczka ta ma swoją nazwę, Hadżyjska reka, jednak wielu określa ją swojskim mianem „rzeczka Smródka”.
Jeśli będziesz szedł lub jechał przez Słoneczny Brzeg i zobaczysz mały most (jedyny w mieście) – to znak, że jesteś na wysokości plaży nudystów. A na mapie zlokalizowana jest ona tam, gdzie czerwony prostokąt:
Najprościej opisując lokalizację – plaża nudystów w Słonecznym Brzegu znajduje się na lewo od Cacao Beach. A jeszcze prościej – idziesz po prostu w kierunku widocznego jedynego wieżowca na plaży. Jest nim hotel Burgas Beach.
Plażowe ciekawostki na wesoło
Ale dość tych poważnych tematów, czas na trochę humoru. Bo wiecie, bezpieczeństwo na plaży to poważna sprawa, ale to nie znaczy, że nie możemy się przy tym trochę pośmiać. Oto kilka zabawnych (ale prawdziwych!) historii z bułgarskich plaż:
Czy słyszeliście o turystce, która próbowała przemycić na plażę całą lodówkę pełną piwa? Ratownicy byli pod wrażeniem jej determinacji, ale musieli grzecznie wyjaśnić, że plaża to nie pub. Można się domyślać, jakiej była narodowości i że w jej języku piwo to beer:)
Znana jest również opowieść o chłopaku, który postanowił zaimponować swojej dziewczynie, próbując przepłynąć całe Morze Czarne. Po 100 metrach zmienił zdanie i wrócił na brzeg. Cóż, przynajmniej był uczciwy w swoich zamiarach!
W legendę obrósł turysta, który postanowił zbudować na plaży fortecę z piasku tak wielką, że ratownicy musieli prosić go o rozebranie konstrukcji, bo zasłaniała im widok na morze. Chłopak miał talent, co niektórzy śmieją się, że był to polski budowlaniec na wakacjach, który po 3 dniach nie mógł wytrzymać z nudów i po prostu zaczął budować z tego, co miał pod ręką.
Te historie, mniej lub bardziej zabawne, przypominają nam, że na plaży zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Bo morze to nie kąpiel w wannie.
Najważniejsze informacje o plażach w Słonecznym Brzegu, czyli takie trochę FAQ
Czas na FAQ, czyli Frequently Asked Questions, albo jak to mówią w Bułgarii „Често задавани въпроси” (spróbujcie to wymówić po kilku kieliszkach rakii!):
- Czy wszystkie plaże w Bułgarii są strzeżone? Nie, nie wszystkie plaże są strzeżone, ale liczba strzeżonych plaż znacząco wzrosła i wynosi ponad 100 przy 53 niestrzeżonych. Zawsze wybieraj plaże strzeżone przez ratowników, to jak wybór między jazdą samochodem z pasami bezpieczeństwa a bez – lepiej nie ryzykować!
- Czy w Bułgarii obowiązuje system flag ostrzegawczych na plażach? Tak, Bułgaria stosuje międzynarodowy system flag ostrzegawczych. Zielona oznacza bezpieczną kąpiel, żółta – ostrożność, a czerwona – zakaz kąpieli. To jak światła drogowe, tylko że na plaży!
- Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków na bułgarskich plażach? Najczęstsze przyczyny to lekceważenie ostrzeżeń ratowników, kąpiel po spożyciu alkoholu, przecenianie swoich umiejętności pływackich i kąpiel w niestrzeżonych miejscach. To trochę jak próba przejścia przez ruchliwą ulicę z zawiązanymi oczami – niby można, ale po co ryzykować?
- Czy dzieci są bezpieczne na bułgarskich plażach? Bułgarskie plaże są generalnie bezpieczne dla dzieci, zwłaszcza te strzeżone. Jednak, jak wszędzie, dzieci powinny być pod stałym nadzorem dorosłych. Pamiętajcie, ratownicy to nie niańki, a wy nie jesteście na wakacjach od rodzicielstwa!
- Jaka jest liczba utonięć w Bułgarii rocznie? Statystyki z ostatnich 5 lat wskazują na 80-100 przypadków utonięć rocznie w całej Bułgarii. Uważasz że dużo? Dla porównania w Polsce w ostatnich pięciu latach statystyczna liczba utonięć rocznie wyniosła 438 rocznie.
- Ilu ratowników pracuje na bułgarskich plażach? Codziennie bezpieczeństwa na strzeżonych plażach pilnuje 1200 – 1300 ratowników.
- Czy we wrześniu plaże w Słonecznym Brzegu są wciąż strzeżone? Tak. Zakończenie okresu ochrony bezpieczeństwa korzystających z plaży i morza wyznaczono na 30 września.
Certyfikat Blue Flag gwarancją jakości piasku i wody na plaży w Słonecznym Brzegu. Ale i w okolicach
Program Blue Flag (Błękitna Flaga) to międzynarodowy program certyfikacji ekologicznej dla plaż, marin i zrównoważonych operatorów turystyki wodnej. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dobrowolnych eko-etykiet na świecie. Błękitna Flaga jest symbolem gwarancji czystości, bezpieczeństwa i dobrego zarządzania środowiskiem w miejscach wypoczynku nad wodą. W tym roku 22 bułgarskie plaże otrzymały prawo do dumnego wywieszenia Błękitnej Flagi. A wśród nich te, które Ciebie interesują najbardziej:
- Święty Włas-Wschód (Свети Влас-Изток)
- Święty Włas-Centralny (Свети Влас – Централен)
- Święty Włas-Nowa Plaża (Свети Влас-Нов плаж)
- Słoneczny Brzeg-Północ (Слънчев бряг-Север)
- Słoneczny Brzeg-Centralny (Слънчев бряг-Централен)
- Słoneczny Brzeg-Południe (Слънчев бряг-Юг)
- Nesebyr-Południe (Несебър-Юг)
Jakie flagi (oprócz błękitnej) spotkasz na plaży w Słonecznym Brzegu i co one oznaczają?
W Bułgarii obowiązuje międzynarodowy system informacji i ostrzegania, a więc flagi wywieszane co rano przy stanowiskach ratowniczych odpowiadają kolorom sygnalizacji świetlnej.
- Zielona flaga – to jak zielone światło. Morze jest spokojne, możesz pływać i bawić się do woli.
- Żółta flaga – ups, to jak ostrzeżenie „uwaga, mokra podłoga!”. Morze jest trochę kapryśne, więc bądź czujny. Może lepiej zostać blisko brzegu i budować zamki z piasku?
- Czerwona flaga – Morze jest dziś w złym humorze i lepiej go nie denerwować. Pamiętaj, że nawet jeśli ratownicy pozwalają na wejście do wody (kto bez schłodzenia wytrzymałby na bułgarskiej plaży w szczecie sezonu?) to jest to wejście na odległość kilku dosłownie metrów. Bez prawa do pływania i z obowiązkiem wyjścia na gwizdek ratownika, gdy ten uzna to za konieczne.
- Podwójna czerwona flaga – STOP – bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Prawdopodobnie są tak silne prądy, że byłoby to dla Ciebie ostatnie wejście w życiu.
- Fioletowa flaga – w podwodnym zoo występują niebezpieczne organizmy morskie. W wodzie jest więcej kłujących stworzeń niż na koncercie punk rockowym. Lepiej nie ryzykować niechcianego piercingu.
- Flaga czerwona nad żółtą – zalecane pływanie w obszarze pod nadzorem ratownika. Wybierając inne miejsce lepiej mieć polisę na życie.
- Czarno-biała szachownica – strefa dla sprzętu pływającego, czyli miejsce, gdzie deski surfingowe mają pierwszeństwo. Pływanie tutaj to jak próba przejścia przez ruchliwą ulicę z zawiązanymi oczami.
- Czarne koło na żółtym tle – zakaz używania sprzętu pływającego. Surferzy, schowajcie deski. To jak zakaz wnoszenia własnego jedzenia do restauracji.
- Pomarańczowa chorągiewka (kształt rękawa) – „wiatr w żagle” oznacza obecność wiatrów wiejących od brzegu. Idealna pogoda dla latawców, fatalna dla dmuchanych materacy. Chyba że marzysz o wystrzałowych wakacjach w Odessie.
Czy kąpiel w bułgarskim Morzu Czarnym jest bezpieczna?
Jeśli tylko stosujesz się do zaleceń ratownika (np. flag), korzystanie z uroków Morza Czarnego jest ultrabezpieczne. Zejście do wody jest bardzo płytkie, idealnie piaszczyste, bez przeszkód. Nie ma skoków głębokości czy niebezpiecznych zapadlin. Nawet osoby, które nie potrafią pływać, nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Ciesząc się wodnymi harcami na głębokości dla nich komfortowej.
Nie złość się na ratowników, gdy zobaczysz czerwoną flagę pomimo spokojnego morza. To nie ich złośliwość, że wywieszają czerwoną flagę i ograniczają Ci możliwość kąpieli do ochlapywania się przy brzegu. Prawdopodobnie bowiem w tym czasie w morzu występuję prądy wsteczne, czyli cofające. Główna przyczyna utonięć w Bułgarii.
Gdy zatem ktoś Cię zapyta, czy kąpiel w bułgarskim Morzu Czarnym jest bezpieczna, możesz śmiało odpowiedzieć: Tak, o ile nie próbujesz popłynąć z plaży w Słonecznym Brzegu na Krym. Udanych, wesołych, a nade wszystko bezpiecznych wakacji!