Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu?

Choć woda płynąca z kranu w Słonecznym Brzegu jest regularnie badana i nadająca się do picia, wielu turystów nie ma odwagi pić kranówki i decyduje się na alternatywę w postaci wody butelkowanej ze sklepu.

A ponieważ w Bułgarii woda to podstawa (ze względu na temperatury) warto dowiedzieć się:

  • ile kosztuje woda butelkowana w Bułgarii
  • gdzie kupić, aby nie przepłacić
  • w jaki sposób zdobyć w Bułgarii darmową wodę mineralną

Kranówka w Bułgarii – pić czy nie pić?

Woda z kranu jest zdatna do picia. Ale czy aby na pewno się ją pije z odpowiednim komfortem psychicznym, czytając takie analizy stanu jakości wody dla gminy Nessebar?

Fragment raportu z badania jakości wody pitnej w kranie dla gminy Nessebar

Stąd też zrozumiała decyzja wielu spośród odwiedzających Słoneczny Brzeg:

Pijemy wodę wyłącznie ze sklepu

Woda źródlana i mineralna w sklepach w Bułgarii

Do wyboru do koloru w każdym sklepie. Jednak różnice są ogromne (o tym za chwilę). Najbardziej ekonomiczne cenowo jest kupowanie wody w baniakach 10-11 litrów. Oczywiście wiąże się to z walką z ciężarem, ale za to można zrobić zapas na dłuższy pobyt.

Najbardziej rozpoznawalną marką bułgarskiej wody jest DEVIN. Reklamy są wszechobecne, ale coś za coś – jest to woda zdecydowanie najdroższa:

Woda mineralna DEVIN duża butla

Za mniej niż połowę ceny wody DEVIN można kupić niemarkową wodę, która jednak zaspokoi potrzeby większości turystów:

Tania woda mineralna w Bułgarii 10 litrów

Podane ceny pochodzą z T-Market. W Lidlu czy Janet Market znaleźć można okresowo promocje na wodę. I warto z tych promocji korzystać, gdyż ilość wody pochłanianej przy 35 stopniach jest naprawdę kolosalna.

Oprócz zapasów wody w dużych baniakach warto zaopatrzyć się w mniejsze butelki, które można zabrać ze sobą na spacer czy na plażę. Dlaczego?

Uwaga na ceny w małych sklepikach

Te doskonale wiedzą, że turysta wrzucony na bułgarską patelnię po przejściu kilkuset kroków będzie musiał pić. Wstąpi zatem do najbliższego sklepiku i zapłaci za wodę każdą cenę. Więc niech Cię nie zszokuje wydanie takiej kwoty za butelkę wody jak w restauracji.

Wyjście bez wody dla czteroosobowej rodziny może zakończyć się wydatkami, które mogą być delikatnie odczuwalne dla portfela. I których można uniknąć pamiętając o zabraniu ze sobą wody kupionej w ludzkiej cenie wcześniej.

Za butelkę 1.5 wody w markecie zapłacisz w promocji ok. 0.6 – 0.7 lv. Czyli polskie niecałe 2 zł. A promocja jest zawsze – zmieniają się tylko nazwy wód objętych promocją.

Cena wody mineralnej bułgarski Lidl promocja

Woda gazowana i niegazowana po bułgarsku?

Rzecz ważna dla tych, którzy preferują tylko jeden rodzaj wody. Są wszak ludzie, którzy pić wody z gazem nie mogą i tacy, którzy nie przełkną wody bez bąbelków.

Zatem woda gazowana to po bułgarsku газирана вода i z reguły ma zielony odcień butelki:

Devin woda gazowana

Natomiast woda bez gazu najczęściej opisana jest jako натурална минерална вода (naturalna woda mineralna) i kolor butelki jest jasnoniebieski lub biały:

Devin woda niegazowana buletka 0.5 litra

Darmowa woda źródlana w okolicach Słonecznego Brzegu

Dla przebywających dłużej w Słonecznym Brzegu rzecz wartościowa ze względu na oszczędności, dla turystów chwilowych ciekawostka. W Bułgarii można „zatankować” darmową wodę źrodlaną z ujęć będących pod stałą kontrolą służb.

A więc regularnie badaną. I sądząc – po bardzo dużym zainteresowaniu miejscowych – niezwykle cenioną.

Napełnianie baniaków darmową wodą źródlaną w ujęciu pod Kableszkowem

Kolejka do kranu z darmową wodą źródlaną jest zawsze. I niestety trzeba się nastawić na 30-60 minut cierpliwego czekania w kolejce. Kran z wodą jest tylko jeden, a średnia butelek do napełnienia u każdego oscyluje w okolicach dziesięciu. Jednak widok dużej ilości tubylców jest budujący, bo skoro oni tak lubią tę wodę, to znaczy, że jest ona wartościowa.

Kolejka do kranu z darmową wodą mineralną

Nad kranem widoczna jest tabliczka informująca o projekcie ujęć wody źródlanej oraz kod QR, który przenosi do strony internetowej, na której można sprawdzić zawartość minerałów w wodzie oraz sprawdzić wyniki okresowej kontroli jej jakości.

Woda mineralna darmowa - ujęcie pod Kableszkowem w Bułgarii

Jak dojechać do źródełka z darmową wodą mineralną?

Ujęcie wody mineralnej znajduje się tuż przy drodze łączącej Kableszkowo z autostradą na wysokości Aheloy. Dojazd z centrum Słonecznego Brzegu nie zajmie więcej niż 20 minut.

Dojazd ze Słonecznego Brzegu do źródła wody pod Bableszkowem

Optymalnie jest zatem połączyć wyjazd po wodę z odwiedzinami bazaru w Kableszkowie. Choć, z racji tego, że pomysł taki realizuje wielu, w dzień targowy liczyć się trzeba z większymi kolejkami.

Do samego ujęcia darmowej wody źródlanej dojedziesz samochodem, nie będzie również problemu z zaparkowaniem. Parking przy źródełku wygląda tak:

Źródło pod Kableszkowem w Bułgarii. Parking

Człowiek nie wielbłąd, nie tylko wodę pije

Jeśli zatem jesteś zainteresowany, co oprócz wody oferuje do picia Bułgaria, zapraszam do lektury artykułu o piwach w Bułgarii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top