Jakie piwa w Bułgarii – jakość, koszt, rodzaj

Wakacje bez piwa to dla wielu rzecz niewyobrażalna. Jeśli wybierasz się na wczasy do Słonecznego Brzegu i martwisz się, co wlejesz do kufla, zapraszam do przewodnika po bułgarskich piwach, które spotkasz w Słonecznym Brzegu i okolicach.

  • Jakie piwa można kupić w Bułgarii?
  • Ile kosztuje piwo w Słonecznym Brzegu?
  • Czy w Bułgarii można kupić piwa kraftowe?

Bułgarskie piwa – przegląd popularnych marek

Dostępność piwa w Bułgarii jest powszechna. Jeśli chodzi o Słoneczny Brzeg, kupisz je praktycznie co kilka metrów. W marketach, sklepikach, knajpkach – dosłownie wszędzie. Czas dowiedzieć się zatem, jakie trunki czekają na Ciebie i na co możesz nastrajać podniebienie.

Piwo Kamenica (Каменица)

Najpopularniejsze piwo w Bułgarii. Oczywiście niechaj naiwni nie spodziewają się lokalnych smaków w tymże trunku, gdyż (jak większość bułgarskich marek) należy on do koncernu, z którego pochodzi co czwarte piwo na świecie – AB InBev. Właściciela takich marek piwnych jak Budweiser, Stella Artois czy Beck’s. Zatem bułgarska Kamenica jest typowym piwem koncernowym, a opisywane przez wielu jest niezwykłe właściwości smakowe to raczej złudzenie spowodowane oczekiwaniami co do smaku, niż nim samym.

Nie oczekuj od Kamenicy smaków i zapachów Bułgarii. No chyba, że lubisz się oszukiwać.

Piwo Kamenica dostępne jest w puszkach i butelkach, również PET o pojemności 2 litrów. Ta wersja jest najbardziej ekonomiczna. I bardzo w Bułgarii powszechna. Prawilni piwosze mogą podnieść zarzut, że plastikowe PET-y to profanacja piwa. Pełna zgoda. Piwa tak. Kamenicy w butelce plastikowej jest bardzo do twarzy. Moc popularnego w Bułgarii piwa Kamenica to 4.4%.

Ile kosztuje piwo Kamenica w sklepie?

Puszka 0.5l to koszt ok. 1.79 lv. Tyle samo zapłacisz za szklaną butelkę o tej samej pojemności. Litrowa butelka piwa Kamenica kosztuje 2.09 lv. Koszt zakupu piwa w największej dostępnej butelce 2 litry to 3.19 lv. Są to sugerowane ceny detaliczne, w zależności od promocji w sklepach piwo Kamenica nabyć można znacznie taniej. Na przykład w takiej cenie:

Nazwa piwa Kamenica pochodzi od nazwy wzgórza w Płowdiw. W roku 1881 szwajcarscy przedsiębiorcy wybudowali w Płowdiw browar, usytuowany na wzgórzu zwanym przez nich Kamenitza. Nazwa ta posłużyła za inspirację do nadania właśnie takiej nazwy całemu browarowi.

Piwo Zagorka (Загорка)

Drugim symbolem piwnej Bułgarii, po Kamenicy, jest piwo Zagorka. Wspominane z sentymentem przez tych, którzy za komuny „wczasowali się” w Słonecznym Brzegu czy Złotych Piaskach. Niestety, smak Zagorki ze wspomnień już nie wróci. Od 1994 browar ze Starej Zagory (stąd nazwa) należy bowiem do HEINEKENA. A to oznacza, że szybciej rozpoznasz w nim smak rodzimej Tatry niż smak wakacji w Bułgarii sprzed lat. Moc piwa Zagorka to równe 5%.

Być może, pozostawiam to ocenie własnej piwoszy buszujących po Słonecznym Brzegu, coś z dawnych smaków można odnaleźć w niepasteryzowanej Zagorce Retro, którą również spotkasz na sklepowych półkach. A wygląda tak:

Półlitrowa puszkę lub butelkę szklaną Zagroki kupisz za 1.69 lv. / BGN. Litrowa Zagorka w plastiku to koszt 2.29 lv. Natomiast za 3.39 lv. dostaniesz dwulitrową butlę, która wychodzi zdecydowanie najkorzystniej cenowo w przeliczeniu na pół litra trunku. Oczywiście, że względu na popularność Zagorki, możesz liczyć na niższe ceny w marketowych promocjach. Nawet poniżej 2 lv. / BGN za dwulitrową butlę.

Szumensko (ШУМЕНСКО)

Popularne piwo w kilku wersjach smakowych oraz kilku rodzajach opakowań. Piwo w wersji premium to 4.8% mocy. „Bułgarskość” tego piwa określa grupa, do której należy browar. A jest to, dla odmiany, Carlsberg.

Cena piwa Szumecko jest podobna do cen Zagorki i Kamenicy. Butelka / puszka to 1.79 lv, najkorzystniej cenowo jak zawsze wypada duża butla PET o pojemności 2 litrów trunku. Dobrze upolowana może dać się złapać w cenie niższej niż 5 zł polskich:

Cena bułgarskiego piwa w popularnych restauracjach

Czy zamówienie do obiedu lub kolacji piwa w bułgarskiej restauracji może zrujnować kieszeń? Sprawdźmy. I to nie w teorii, a w praktyce. W tym celu zapraszam do szybkich wirtualnych wizyt w 3 popularnych wśród Polaków lokali w Słonecznym Brzegu i Nessebarze.

Бяла Роза, White Rose, Biała Róża

Ta popularna i w sezonie oblegana restauracja mieście się w tzw. Nowym Nesebarze. Czyli dzielnicy znajdującej się bliżej Słonecznego Brzegu niż Stare Miasto. Restauracja Biała Róża oferuje wszystkie 3 najpopularniejsze bułgarskie piwa:

Zatem za półlitrowe bułgarskie piwo (choć oczywiście tylko z nazwy) zapłacimy w zależności od kursu lewa między 6 a 7 polskich złotych.

Familia Fish & Grill Stare Miasto (Nessebar)

Kolejna popularna restauracja, w której znajdziemy bułgarskie trunki chmielone zlokalizowana jest przy wejściu do Starego Miasta. Co sprawia, że piwo z automatu niejako staje się sporo droższe niż w Białej Róży:

W Familii przyjemność skosztowania koncerniaka o bułgarskiej nazwie to już wydatek rzędu 11-12 złotych. Choć piwo dokładnie to samo, co w Białej Róży. Ale za to z widokiem na morze. Być może w takich okolicznościach przyrody smakuje lepiej…

Iglika Bar – Słoneczny Brzeg

Dla odmiany zmieńmy obsługę kelnerską na samoobsługę przy barze. I sprawdźmy, ile zapłacimy za bułgarskie piwo w Iglice – barze na świeżym powietrzu w ścisłym centrum Słonecznego Brzegu.

Powinno być taniej niż w restauracjach. I jest:

Choć, jak widać, różnice w stosunku do Białej Róży są nieznaczne. Być może dlatego, ze restauracja Biała Róża posiada menu i ceny w dwóch wersjach. Zimowej i letniej. Artykuł powstał w oparciu o tzw. menu dla tubylców, oferowane od października do maja.

Niemniej jednak bar Iglika to jedno z kilku zaledwie miejsc w Słonecznym Brzegu, w którym możesz wypić piwo „w lokalu” za 5 zł.

Piwo rzemieślnicze w Słonecznym Brzegu. Czy Bułgarzy mają dobre kraftowe piwo?

Jeśli spędzasz w Słonecznym Brzegu dni kilka lub kilkanaście, możesz odnieść wrażenie, że globalne korporacje browarnicze zdominowały rynek całkowicie. Ale nie do końca. Bułgarskie browary rzemieślnicze istnieją i mają w swojej ofercie piwo. Dostępne w Słonecznym Brzegu. I to w ścisłym centrum.

Browar Glarus, gdyż to jego budkę z lanym piwem spotkasz w centrum miasta, oferuje lane piwo z dedustacją na miejscu lub z możliwością nalania do firmowych butelek o 3 różnych pojemnościach, które są następnie hermetycznie zamykane. A Ty możesz świeżo nalane piwo przetransportować w dowolne miejsce. Bułgarski Glarus nie ma piwa taniego. Oto próbka cen:

Jeśli dwulitrową Zagorkę możesz znaleźć w promocji za 2 lv, to za kraftowe piwo zapłacisz aż 6 razy więcej. Czy warto przepłacać? Jak zawsze zdania są podzielone. Amatorzy Tatry i Harnasia odnajdą swoje smaki z lokalnych produktach browarniczych dostępnych na każdym kroku. Amatorzy piw w stylu IPA czy APA w w większości sklepów nie mają co tracić czasu na szukanie piwa. Jedynie w Janet Grand Market znajdą kilka rodzajów piw importowanych. Zatem dobre, lokalne kraftowe piwo w centrum kontra wycieczka na obrzeża – wybór nasuwa się oczywisty.

Jak widać po minie amatora piwa Glarus – do pełni szczęścia nie potrzeba dużo. Wystarczy jedna dwulitrowa butelka:

arch. autora, shumensko.bg, billa.bg, zagorka.bg, kamenitza.bg

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top