Para wznosi toast i degustuje bułgarskie alkohole.

Bułgarskie wino i alkohole – podróż przez smaki Bałkanów

Dziś zabiorę Cię w fascynującą podróż przez świat bułgarskich alkoholi. Zapnij pasy (i może przygotuj kieliszek), bo czeka nas niezła degustacja!

Krótka historia bułgarskiego winiarstwa

Zanim przejdziemy do konkretów, cofnijmy się nieco w czasie. Bułgaria ma imponującą historię winiarską, sięgającą aż 5000 lat wstecz! Wyobraź sobie, że już starożytni Trakowie produkowali tu wino. To prawie tak, jakbyś pił historię! Dla wielu historia tu nuda więc szybciutko, dla kontekstu poznaj w zarysie historię bułgarskiego winiarstwa:

  • Starożytne korzenie: Trackie plemiona zapoczątkowały tu uprawę winorośli. Podobno sam Dionizos, bóg wina, urodził się na tych ziemiach. Przypadek? Nie sądzę!
  • Rzymska okupacja: Rzymianie, jak to oni, przejęli kontrolę nad winnicami w I wieku n.e. Klasyka.
  • Słowiańska inwazja: Od VI wieku Słowianie zaczęli przybywać na te tereny, przynosząc ze sobą… cóż, głównie siebie, ale szybko pokochali lokalne wino.
  • Tureckie jarzmo: Od XV do XIX wieku Turcy rządzili krajem. Na szczęście, mimo islamskich zakazów, winiarstwo przetrwało.
  • Komunistyczna rewolucja: W latach 80. XX wieku Bułgaria była drugim producentem wina na świecie! Kto by pomyślał? Niestety, ilość nie szła w parze z jakością.
  • Nowa era: Po upadku komunizmu bułgarskie winiarstwo przeszło prawdziwą metamorfozę. Dziś stawia na jakość i powrót do korzeni.

Zatem jak widzisz zgodnie z przysłowiem: historia kołem się toczy, dziś bułgarskie wina znowu podbijają podniebienia smakoszy na całym świecie. Warto załapać się na ten moment zanim owo koło wykona kolejne pół obrotu.

stara tradycyjna piwnica w winnicy, gdzieś na terenie Bułgarii

Jeśli ktoś narzeka, że tylko siedzisz i sączysz, zapraszam na wycieczkę do rezerwatu archeologicznego 'Yailata’ (Национален археологически резерват Яйлата). Gwarantuję, że spacer (najlepiej koło południa) po terenach gdzie starożytni warzyli winko, zmieni każdego marudę w zwolennika sączenia bez spuszczania basenu z oczu.

Bułgarskie procentowe specjały, które musisz znać

A teraz przejdźmy do konkretów. Oto lista bułgarskich alkoholi, które koniecznie musisz spróbować:

1. Kadarka

To czerwone wino, które sprawi, że Twoje kubki smakowe zatańczą czaczę. Kadarka ma głęboki, rubinowy kolor i aromaty czarnych owoców. Idealne do mięs z grilla. Kiedy je pijesz, możesz poczuć się jak bułgarski arystokrata (nawet jeśli siedzisz w piżamie na kanapie).

2. Witosha

Nazwana na cześć góry Witoszy, ta biała perełka to istny górski potok świeżości w kieliszku. Lekkie, rześkie, z nutami zielonych jabłek i cytrusów. Idealne na letni wieczór lub… cóż, każdą inną okazję.

3. Ciociosan

Uwaga, bo to gorzka rzecz! I pewnie zaskoczenie, bo wielu myśli, że to włoski wynalazek. Jednak Ciociosan to bułgarski wermut, który rozgrzeje Cię nawet w najzimniejszy wieczór. Ma złocisty kolor i aromaty bułgarskich ziół i przypraw. Pij powoli, bo inaczej możesz zacząć mówić po bułgarsku!

wygląd butelki brandy Ciociosan Bianko na przestrzeni lat

4. Mastika

A teraz coś dla odważnych – Mastika to anyżowy likier, który smakuje jak ouzo. Idealny jako aperitif. Jest bezbarwny, ale po dodaniu wody staje się mleczny. To jak mała magia w kieliszku! Świetnie komponuje się z sałatką szopską (ale to już temat na inny wpis).

5. Menta

Kolor? Zielony jak trawa na bułgarskich łąkach po solidnej ulewie. Zapach? Cóż, gdyby Mentos miał starszego, bardziej doświadczonego i zdecydowanie bardziej „imprezowego” brata, to właśnie tak by pachniał.

Czy wiesz, że miętówka w kombinacji mastiką tworzą zabójczy duet znany lokalnie jako Oblak? Nie wiesz? No to zamów koniecznie. W dowolnym barze lub u kolesia obsługującego Twój alkoholowy all inclusive.

6. Melnik

Mój osobisty faworyt (wśród win rzecz jasna). Czerwone wino o głębokim smaku i aromacie tytoniu. Powiada się o nim, że jest tak gęste, że można je przenosić w chusteczce.

7. Rakija

Rakija, ech rakija. Czyż jest zbyt wiele słów by opisać to arcydzieło. Zdecydowanie nie, starczyło ich na cały artykuł o rakii. Jeśli jakimś cudem nie przeczytałeś go jeszcze to nadrabiaj w te pędy zaległości. Bez znajomości tych podstaw nie masz po co jechać do Bułgarii.

Moje osobiste doświadczenia

Pisząc artykuły często muszę „badać” różne tematy. Muszę przyznać, że „studia” nad bułgarskimi alkoholami były jednymi z najprzyjemniejszych w mojej karierze.

Pamiętam, jak pierwszy raz spróbowałem Kadarki. Byłem sceptyczny – w końcu nie jest to Bordeaux czy Rioja. Ale już po pierwszym łyku musiałem przyznać – Bułgarzy wiedzą, co robią! To wino ma w sobie coś, co sprawia, że chcesz więcej.

Witosha z kolei stała się moim ulubionym kompanem do pracy. Nie żebym pił w pracy, ale… no dobra, czasem trzeba się zainspirować, prawda? W końcu jakoś trzeba wymyślać te teksty, które sprawiają, że na mojej stronie nie czujesz się jak na setkach innych stron powielających encyklopedyczne ogólniki o Bułgarii.

A Mastika? Cóż, powiedzmy, że po kilku „obłoczkach” zacząłem rozumieć bułgarski. Albo przynajmniej tak mi się wydawało. W każdym razie jakiejkolwiek bariery językowej nie stwierdzono aż do rana.

Poznaj bułgarskie tradycje picia

W Bułgarii picie to prawdziwa sztuka. Oto kilka zasad, które warto znać:

  1. Toasty: Bułgarzy uwielbiają wznosić toasty. Najważniejsze to „Nazdrave!” (Na zdrowie!). Pamiętaj, aby patrzeć w oczy osobie, z którą się stukasz kieliszkami.
  2. Rakija na śniadanie: Tak, dobrze przeczytałeś. Mała lampka rakiji (bułgarskiej brandy) na śniadanie to tradycja. Podobno „dezynfekuje” żołądek. No i kto by się spierał z taką logiką?
  3. Jedzenie i picie: Bułgarzy nigdy nie piją bez jedzenia. Spróbuj lokalnych przekąsek, takich jak shopska salata czy banica. Twój żołądek Ci podziękuje!

Bułgarskie alkohole – kosztować czy nie?

Ja jestem za. Bułgarskie alkohole to prawdziwa skarbnica smaków i aromatów. Od wytrawnych win po mocniejsze trunki – każdy znajdzie coś dla siebie. Więc następnym razem, gdy będziesz planować „wieczór degustacyjny”, daj szansę bułgarskim specjałom. Kto wie, może odkryjesz swojego nowego faworyta?

A teraz, jeśli wybaczysz, muszę wrócić do „badań”. Nazdrave! 🍷🥃

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content